A keresőoptimalizálás egyik legkevésbé kedvelt, de mégis megkerülhetetlen része a linképítés. Nélküle szinte lehetetlen tartósan jó eredményeket elérni a találati listában. Többféle fizetős szolgáltatás közül lehet választani, de vajon létezik e linképítés ingyen, vannak-e ingyen linkek?
Egy induló weboldal esetében, amennyiben nincs megfelelő keret a minőségi linképítés megfizetésére, mindenképpen alkalmazni lehet és kell is az ingyen linkekben rejlő lehetőségeket. Mielőtt neki kezdenénk oldalunk linkprofiljának kiépítéséhez, fontos tudni, hogy a megfelelő szakértelem nélkül végzett linképítés akár káros is lehet egy oldalra nézve. Ha megoldható, érdemes ezt profi szakemberekre bízni, vagy segítséget kérni az induláshoz.
Hogyan szerezz ingyen linkeket?
Ingyen linkeket szerezni nem könnyű. Míg a google algoritmusai nem voltak ilyen kifinomultak, kiválóan működtek e linkcserélések, ahol például a partnereink menüpont alatt mindenféle oldalt megtalálhattunk. Könnyen előfordulhatott, hogy egy asztalos honlapjáról adott linket az autószerelőtől kezdve a gazdaboltosig, és ő is kapott ezekért linket cserébe. Még a mai napig találkozni ilyen linkekkel weboldalakon, sokan megrekedtek ezen a szinten.
Ingyen linkek linkkatalógusokból
Az ingyen linkek szerzésének legelső állomása, a linkkatalogósuk felkeresése. A legtöbb linkkatalógus napjainkra már nem frissül. A Google ezek jelentős részét nem igazán tartja releváns linknek, hiszen ide bárki beküldheti a linkjét, nem számít igazán értékesnek. Mivel már nem lehet belőle pénzt keresni, ezért kevesen foglalkoznak már linkkatalógusok üzemeltetésável. Ennek ellenére mégis hasznos lehet a linképítő munka elején, amolyan nincs ló, jó a szamár is alapon.
Azon kívül, hogy egy minimális erőt ad azért az oldalunknak, hozhat látogatókat is. Ezek a linkgyűjtemények általában úgy működnek, hogy egy nagy témakört több kisebb témakörre bontanak szét. Sok esetben a kisebb témaköröket tovább bontják. Célszerű több témában is beküldeni a weboldalunk különböző aloldalait a témájának megfelelő kisebb gyűjteményekbe is.
Az egyik ilyen Google által is elfogadott linkkatalógus oldal a lap.hu.
Ingyen linkek blogolással
Létrehozhatunk valamely ingyenes, nagy látogatottságú blogfelületen egy saját blogot. Ezekből a posztokból aztán linkelhetjük saját oldalunkat is. Egy ilyen blogon, ha megfelelően releváns témakörben kezdünk el publikálni, és minőségi cikkeket készítünk, előbb utóbb jó eséllyel lesznek olvasóink is. A látogatottsággal a linkerőn kívül a honlapunk témája iránt érdeklődő felhasználókat is terelhetünk az oldalunkra.
Arra azonban figyeljünk, hogy az oldal ne kizárólag arra szolgáljon, hogy a saját weboldalunkra mutassanak róla linkek. Ez a Google szemében nem vet jó fényt az oldalra, és jobb esetben figyelmen kívül hagyja a linkeket, rosszabb esetben büntetéssel sújtja a linkelt oldalt. A büntetéshez azonban nagyon nagy mennyiségű, és nagyon sok link szükséges rövid idő alatt, így ennek valószínűsége igen csekély.
A legjobb megoldás, ha tényleg érdekes, hasznos tartalmat szolgáltatunk ezeken a felületeken, és csak néha-néha meglinkeljük azt az aloldalunkat, amelyet szeretnénk linkekkel megtámogatni.
Természetesen több ilyen blog szolgáltatónál is indíthatunk blogot, így több oldalról is támogathatjuk oldalunkat linkekkel. Ilyen nagyobb szolgáltató például a blog.hu vagy a cafeblog.hu, de kicsit keresgélve több hasonlót is találhatunk.
Az említett blogok kiemelhetik a főoldalra az általunk tartalmakat, amellyel igen jelentős forgalmat, és közvetett linkerőt irányíthatunk az oldalra. Ehhez azonban valóban kiemelkedő, minőségi tartalmat kell készíteni.
Ingyen linkek vendégblogolással
Az egyik leginkább időigényes, de a legtöbb linkerőt átadó ingyenes linképítő típus a vendégblogolás. Ebben a technikában fel kell keresnünk azokat az oldalakat, akik ugyanabban, vagy hasonló témában üzemeltetnek oldalt, mint a mi weboldalunk. Ez gyakran nehéz, hiszen a konkurenciáját senki sem szereti erősíteni, így egy kicsit másképp kell gondolkozzunk.
Azokat az oldal üzemeltetőket kell megkeressük, akik ugyanazzal a témakörrel foglalkoznak, de mégsem ugyanazt csinálják, mint mi. Ha orchidea árusításával foglalkozunk, és erről szóló oldalt üzemeltetünk, célszerű például a kertészet területén keresgélni.
Meggyorsítja a partnerek megtalálását, ha a keresőbe beírjuk, hogy kertészet+blog. Ez kiadja majd azokat az oldalakat, amelyek kertészet témakörben blogot vezetnek. Kikeressük a lehetséges partnereket, és a megadott elérhetőségen felkeressük őket. Ugyanaz a témakör, de mégsem egymás konkurenciái. Itt nagyban befolyásolja az eredményességet az üzemeltető nyitottsága az együttműködésre.
A legtöbb honlap szereti a minőségi tartalmat, így gyakran előfordul, hogy egy-egy minőségi cikkért cserébe elhelyezhetünk egy, az oldalunkra mutató linket. Így a megírt tartalommal fizetünk majd e linkért. A másik formája, ha mindkét üzemeltető ír egy vendég cikket egymás oldalára, kölcsönösen egymásra linkelve.
Az utóbbi fajta linkcserénél fontos arra figyelni, hogy ne ugyanabban az időpontban kerüljenek ki az egymásra mutató linkek. Egy-két hónapot érdemes várni, így egyáltalán nem feltünő az, hogy ez egy kölcsönös linkcsere volt.
Természetes linkek
A természetes linképítés egy nagyon lassan beinduló folyamat. Napjainkban erre építeni egy oldal linkprofiljának létrehozását, meddő vállalkozás. A természetes linképítésre egyféle módon lehet hatást gyakorolni: kiemelkedő minőségű tartalmat kell készíteni.
Ezek a linkfajták úgy jönnek létre, hogy megjelölik oldalunkat ismeretlenül és ellenszolgáltatás nélkül is, mert hasznos a tartalom. Ha olyan tartalmakat publikál egy oldal, amelyek valóban kiemelkednek a többiből, szert lehet tenni egy-két nagyon értékes linkre is ingyen. Akár olyan oldalak is jelölhetnek meg forrásként, mint az Index, az Origo, vagy egyéb más hírportálok.
Az ingyen linkek megszerzése nehéz, és fáradtságos munka, de nem teljesen lehetetlen. Mindenképpen fizetni kell érte, ha mással nem is, a befektetett munkával. Ha magunk végezzük oldalunkra a linképítést, megúszhatjuk a tényleges pénzkiadást.
Ingyen linkek social media felületekkel, és webes fórum hozzászólásokkal
Néhány fórumban, vagy weboldalon ahol erre lehetőség van, hozzászólásokban is elhelyezhetjük linkjeinket. Ezek a linkek általában a no follow linkek közé tartoznak, így linkerőt nem adnak át az oldalnak, de azért akadnak kivételek.
A weboldalak hozzászólásai esetén gyakran a honlap üzemeltetője megítélésén múlik, hogy megjelenik e a linkünk, vagy sem. Ha valóban a témához kapcsolódik, és segíti a beszélgetésben felmerült probléma megoldását, jó eséllyel ott fogja hagyni a linket az üzemeltető. Beállítástól függ, hogy ez a linkfajta átadja e az oldal linkerejét, vagy sem. Forgalmat viszont mindenképpen generálhat.
A közösségi média platformjairól no follow linkeket kaphatunk. Ezek hivatalosan nem befolyásolják az oldal helyezését, de a google érzékeli azt, hogy egy-egy tartalmat hányszor osztottak meg a közösségi médiában. Ezt a rangsorolásnál is figyelembe veszi. Ha egy-egy tartalmunk kifejezetten sikeres a közösségi médiában és sokan tovább osztják, nagyon sokat számíthat az adott aloldal elhelyezkedésében.
A közösségi médiában a megosztásokból jelentős látogatottság emelkedés is bekövetkezhet. Ezen forgalom egy részét, ha ügyesen csináljuk visszatérő látogatóvá tehetjük.
Ingyenes linképítési módszerek – Csináljam, vagy ne?
Mindenképpen érdemes foglalkozni ezekkel az eszközökkel, ha egy hobbi oldalról van szó, amivel nincs különösebb cél. Kétségtelenül előnyös, hogy nem kell a linképítésért konkrétan pénzt kiadni. Ebben az esetben ez a legelőnyösebb linképítési forma. Ha a hobbinkból pénzt is keresünk idővel, érdemes linképítési szolgáltatást is igénybe venni. Amíg a hobbinkból származó bevétel nem rendszeres, addig ne áldozzunk erre.
Nem érdemes foglalkozni az ingyen linkek megszerzésével, ha közben több bevételtől eshetünk el, mint amennyit ki kell adni a linképítésre! Nagyon sok időnk, és energiánk fog elmenni arra, hogy megtaláljuk azokat a lehetőségeket, amelyek számunkra megfelelőek. Egészen biztosan szükség lesz linképítő szolgáltatások igénybevételére is a nagyobb kulcsszavak megcélzásakor.
Ha a weboldalt üzleti céllal hoztuk létre, szolgáltatást, vagy értékesítést végzünk vele, nem érdemes ezekkel vesződni. A befektetett időben foglalkozhatunk azzal, amihez igazán értünk, és pénzt kereshetünk belőle! El kell dönteni, hogy melyik jelent a valóságban több kiadást. Ha órákat keresgéljük a potenciális ingyen linkeket jelentő oldalkat, megírjuk a linkcsere cikkeket, linkkatalógusokba regisztrálunk, vagy pedig kifizetjük a linképítésért kért díjat, miközben pénzt keresünk.